2016

polj_konf_5

ODRŽANA MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJA “JUGOSLOVENSKO-POLJSKI ODNOSI U XX VEKU“

U organizaciji Instituta za savremenu istoriju i Instituta za istoriju i međunarodne odnose iz Bidgošća (Poljska) organizovana je naučna konferencija na temu jugoslovensko-poljskih odnosa. U Beogradu, na Učiteljskom fakultetu, 29. i 30. septembra, svoje radove je izložilo 32 učesnika, po 16 iz Srbije i Poljske. Učesnici iz Poljske su većinom bili sa Instituta za istoriju i međunarodne odnose u okviru Univerziteta Kazimira Velikog u Bidgošću, ali ih je bilo i sa Univerziteta iz Gdanjska, Univerziteta Nikolaja Kopernika iz Torunja i Jagelonskog univerziteta iz Krakova. Konferenciju je otvorio prof. dr Vladimir Popović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a učesnicima su se obratili i prof. dr Danimir Mandić, dekan Učiteljskog fakulteta i Joana Budišin, sekretar za kulturu Ambasade Republike Poljske u Beogradu. Nakon toga je održana promocija zbornika radova sa prethodno održane konferencije u Bidgošću, na kojoj su govorili prof. dr Momčilo Pavlović i dr. hab. Andžej Zaćminski. Po završetku konferencije, u petak 30. septembra, za goste je organizovan obilazak dvorskog kompleksa u Beogradu.

U subotu, 1. oktobra, učesnici konferencije su posetili Zadužbinu kralja Petra I na Oplencu u Topoli, a potom bili na zvaničnom prijemu u Gradu Kragujevcu, gde ih je dočekao prof. dr Nedeljko Manojlović, član Gradskog veća za obrazovanje (http://www.kragujevac.rs/Prijem_za_goste_iz_Poljske-43-1-10100). U srdačnom razgovoru iskazane su obostrane želje za unapređenjem saradnje između gradova Bidgošća i Kragujevca, koji su od 1971. godine u pobratimskim odnosima.

 

v_popovic_poseta

POSETA INSTITUTU DRŽAVNOG SEKRETARA PROF. DR VLADIMIRA POPOVIĆA

Državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Vladimir Popović i pomoćnik ministra dr Nikola Tanić posetili su Institut za savremenu istoriju u ponedeljak 3. oktobra. Direktor Instituta ih je upoznao sa radom i aktivnostima. Nakon toga, održan je sastanak predsedništva Zajednice instituta Srbije, na kome je razgovarano o aktuelnoj situaciji u srpskoj nauci.

 

logo

UČEŠĆE NA 61. MEĐUNARODNOM SAJMU KNJIGA

Institut za savremenu istoriju je, kao i prethodnih godina, prisutan na Beogradskom sajmu knjiga, koji se održava od 23. do 30. oktobra. Sva institutska izdanja su, u vreme trajanja sajma, na specijalnom popustu od 40% i mogu se po popustu kupiti i u prostorijama Instituta. Štand Instituta se nalazi na galeriji Hale 1.

Cenovnik sa sajamskim popustom

rumuni1

OKRUGLI STO “SRBIJA I RUMUNIJA U PRVOM SVETSKOM RATU“

U sredu 18. maja 2016. godine, Institut za savremenu istoriju, sa Akademijom društvenih nauka i Istorijskim fakultetom iz Bukurešta, organizovao je okrugli sto na temu “Srbija i Rumunija u Prvom svetskom ratu“. Tom prilikom potpisan je Sporazum o naučnoj saradnji i razrađeni modaliteti buduće saradnje. Okrugli sto je održan u Velikoj sali Instituta za savremenu istoriju.

Program

 

joanna

POSETA INSTITUTU JOANE ŠČUTKOVSKE

U Institutu za savremenu istoriju će od 23. maja do 11. jula, kao stipendista Republike Srbije, boraviti dr Joana Ščutkovska (Joanna Szcutkowska) sa Instituta za istoriju i međunarodne odnose (Univerzitet Kazimir Veliki Bidgošć, Poljska). Institut će pružiti punu podršku njenom istraživanju iz oblasti kulturnih odnosa Jugoslavije i Poljske u 70-im godinama XX veka.

 

sretenjskapovelja2

DIREKTORU INSTITUTA PROF. DR MOMČILU PAVLOVIĆU DODELJENA SRETENJSKA POVELJA

Na Sretenjskoj akademiji u Srpskom kulturnom centru u Budimpešti tri institucije srpskog naroda u Mađarskoj – Srpski institut, Srpska samouprava u Budimpešti i Srpski kulturni klub, odlučili su da Sretenjska povelja za 2016. pripadne prof. dr Momčilu Pavloviću, direktoru Instituta za savremenu istoriju. Sretenjsku povelju, ustanovljenu pre dve godine, za višegodišnju uspešnu saradnju, laureatu su uručili Borislav Rus, predsednik srpske samouprave u Budimpešti, Petar Lastić, direktor Srpskog instituta i Vladan Jovanović, sekretar Srpskog kulturnog kluba. Tim povodom prof. dr Momčilo Pavlović je održao sretenjsku besedu.

logo

POSETA DIREKTORA FRANCUSKOG INSTITUTA

U sredu 17. februara 2016. godine, Institut za savremenu istoriju je posetio gospodin Žan-Batist Kizen, direktor Francuskog instituta u Srbiji. U razgovoru koji je vodio sa prof. dr Momčilom Pavlovićem, direktorom Instituta za savremenu istoriju i dr Stanislavom Sretenovićem, višim naučnim saradnikom instituta, g. Kizen je upoznat sa istorijatom, aktivnostima i planovima Instituta za savremenu istoriju. Razgovarano je o saradnji dve institucije na polju promovisanja u lokalnim sredinama u Srbiji francuskih i srpskih iskustava u oblasti istorijske nauke. Istaknut je značaj istorijske nauke za opšti kulturni i privredni razvoj lokalnih sredina. U tom smislu istaknuta je uloga Srba, povratnika iz Francuske, koji predstavljaju most koji povezuje dva naroda i dve kulture u opštem evropskom kontekstu. Dogovorena je saradnja u organizaciji francusko-srpskog skupa u Zaječaru koji će biti posvećen problematici istorije i sećanja Prvog svetskog rata.

vladanjovanovic

POSETA INSTITUTU VLADANA JOVANOVIĆA

Institut je, 11. januara tekuće godine, posetio Vladan Jovanović, predsednik Srpskog kulturnog kluba iz Budimpešte. Sa direktorom Instituta, prof. dr Momčilom Pavlovićem, razgovarano je o budućoj saradnji i načinu obeležavanja Dana državnosti Republike Srbije.

 

suzuki

POSETA INSTITUTU SUZUKIJA KENTE

U periodu 15-21. januar 2016. gost Instituta je bio Suzuki Kenta, doktorant Tokijskog univerziteta za strane studije (Tokio University of Foreign Studies). U konsultacijama sa direktorom prof. dr Momčilom Pavlovićem i saradnicima Instituta pružena mu je pomoć i obezbeđena odgovarajuća literatura za izradu doktorskog rada pod nazivom: “Nacionalizam u Srbiji za vreme raspada Jugoslavije“.

grebl

POSETA INSTITUTU EMILI GREBL

U Institutu za savremenu istoriju će tokom 2016, kao stipendista Fulbrajtove fondacije, boraviti profesor Emili Grebl sa Siti koledža (City College) iz Njujorka. Institut će pružiti punu podršku njenom istraživanju iz oblasti međuverskih odnosa na Balkanu s kraja 19. i u 20. veku.

nilsen

OSETA INSTITUTU KRISTIJANA NILSENA

Institut za savremenu istoriju, 20. januara, posetio je prof. Kristijan Nilsen sa Univerziteta u Arhusu (Danska). U razgovoru sa direktorom Instituta, prof. dr Momčilom Pavlovićem, razmotrene su mogućnosti za saradnju i pokretanje zajedničkih projekata.

upravniodbor1

ODRŽANA 7. SEDNICA UPRAVNOG ODBORA I OBELEŽEN DAN INSTITUTA

Svečanom sednicom Upravnog odbora obeležen je dan Instituta za savremenu istoriju. Posebnom odlukom Naučnog veća Instituta i Upravnog odbora ustanovljena je nagrada “Ljubomir Ljuba Petrović“, u znak sećanja na rano preminulog kolegu, za najbolji master rad u prethodnoj godini odbranjen na Katedri za Istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta u Beogradu. Dobitnik nagrade za 2015. godinu je Nikola Krstić. Dodeljene su jubilarne nagrade za 10 (mr Ivana Pantelić, dr Srđan Cvetković), 20 (dr Ranka Gašić) i 30 godina rada u Institutu (Mladen Acković). Upravni odbor je usvojio izveštaj o radu Instituta za savremenu istoriju u 2015-oj godini, plan rada, finansijski plan, izdavački plan, plan javnih nabavki, plan održavanja naučnih konferencija u 2016-oj godini, program naučno-istraživačkog rada Instituta za period 2016-2020. i druge važne odluke. Sednicom je predsedavao predsednik Upravnog odbora akademik Ljubodrag Dimić, a prisustvovali su svi članovi Upravnog odbora.