У оквиру „Фестивала науке“ у граду Бидгошћу (Пољска), а у организацији Института за историју и међународне односе са Универзитета Kазимира Великог, одржани су „Српски дани“. Ова манифестација је почела у четвртак, 24. маја, лекцијом српског језика за почетнике коју су водили студенти са групе за славистику са Вроцлавског универзитета на челу са лекторком српског језика др Горданом Ђурђев-Малкиеwицз. Поред најосновнијих термина који се користе у комуникацији, слушаоци су чули и предавање о српској култури, јелима и знаменитостима, а и успешно су заиграли Ужичко коло. Учесници су могли да пробају и кафу са рахатлуком и дегустирају пића из Србије. Потом је др Павел Вавришук са Института за историју и међународне односе из Бидгошћа одржао предавање „Србија од почетка“ у коме је говорио о српској историји, српској култури и спорту у најкраћим цртама.
Други дан манифестације је започео отварањем „Балканске колекције“ у Универзитетској библиотеци у Бидгошћу. „Балканска колекција“ је у највећој мери настала донацијом књига Института за савремену историју из Београда, чији је директор, проф. др Момчило Павловић, присуствовао овом чину као веома значајном за ширење српске културе и науке. Након отварања колекције, у просторијама Института за историју и међународне односе потписан је Споразум о сарадњи. Споразум су потписали директор Института за савремену историју из Београда, проф. др Момчило Павловић и ректор Универзитета Kазимира Великог из Бидгошћа, проф. др хаб. Јацек Вожњи. Након потписивања Споразума, проф. др Момчило Павловић је одржао кратку презентацију о историјату сарадње двају Института, а потом и предавање „Србија-Балкан-Европа“. На овом веома посећеном предавању проф. Павловић је дао сажет преглед историје модерне српске државе, подвлачећи кључне догађаје и одређујући елементе који су кључни за разумевање српске историје. Такође је говорио и о њеном месту на Балкану и у Европи, променама у броју становника и разлозима масовних страдања кроз новију прошлост, а поготово светске ратове. По завршетку предавања, које је трајало више од сат времена, слушаоци су још готово толико времена постављали питања, углавном се интересујући за односе Србије и Русије, као и данашњи однос њених грађана према тоталитарној комунистичкој прошлости, краљевској породици, питању Kосова и Метохије и другим питањима. Приказан је и титлован на пољском језику филм Радоша Бајића, „За Kраља и Отаџбину“ који ће наредних недеља бити поново приказан пољској публици.
„Српски дани“ у Бидгошћу су организовани у склопу сарадње коју су 2012. године започели Институт за савремену историју и Институт за историју и међународне односе са Универзитета Kазимира Великог, чији су продукт научне конференције и тематски зборници радова у којима су, на готово 2.000 страна, детаљно истражене различите сфере српско-пољских односа. Оваква манифестација је доказ да је научна сарадња веома снажно средство и у ширењу културе, традиције и обичаја једног народа.