Naše opredeljenje za otvorenu nauku i digitalne tehnologije prati najbolju svetsku praksu, ali je utemeljeno i u našem istorijskom iskustvu. Naime, Institut za savremenu istoriju nalazi se u zgradi na Trgu Nikole Pašića 11, izgrađene 1934.godine kao sedište Privilegovane agrarne banke. Banka je teško stradala u Drugom svetskom ratu.
Zgrada je obnovljena u posleratnom periodu, čak joj je dodat još jedan sprat, a u nju je useljen Centralni komitet Komunističke partije Jugoslavije. Kada je 1965. godine CK prešao u novu zgradu Ušće, u stare prostorije su smeštene naučno-istraživačke institucije, uključujući i Institut za savremenu istoriju. Postojala je i zajednička biblioteka sa jednim od najreferentnijih fondova u zemlji. U haosu devedesetih godina, ta se biblioteka raspala. Saradnici Instituta su učinili sve da očuvaju njen deo u podrumskoj prostoriji zgrade, u nekadašnjim trezorskim prostorijama banke.
Imajući ova iskustva u vidu, odlučni smo da više nikada ne dozvolimo da se decenijama stvarano nasleđe uništi za tren. Ono zaslužuje trajnu zaštitu koju omogućavaju savremene tehnologije.
Institut za savremenu istoriju (ISI) je naučno-istraživačka organizacija.
Od svog osnivanja, ISI je posvećen naučnom saznavanju i unapređivanju razumevanja nedavne prošlosti kroz naučno istraživanje političke, društvene, ekonomske i kulturne istorije srpskog i jugoslovenskog društva u jugoslovenskom, balkanskom, evropskom i svetskom kontekstu.